Przewóz łodzi i transport jachtów przepisy
Praktycznie każdy posiadacz łodzi czy jachtu od czasu do czasu staje przed wyzwaniem, jakim jest jego transport. Niekiedy to po prostu konieczność przewiezienia łodzi na wybrzeże przed nadchodzącym sezonem i po nim. Innym razem trafia się okazja zakupowa, ale jacht usytuowany jest w innej części Polski czy Europy. Kiedy indziej musisz zawieść łódź do mechanika na przegląd lub by wykonać naprawę. Niezależnie od przyczyny – transport łodzi na przyczepie zawsze jest wyzwaniem i nie tylko chodzi tutaj o dobrą organizację czy zabezpieczenia. Trzeba wziąć pod uwagę odpowiednie przepisy i wymagania prawne.
Przepisy prawne transport jachtu
Przewóz jachtu czy łodzi praktycznie zawsze oznacza przekroczenie limitów gabarytowych i wagowych dla standardowych ładunków. W zdecydowanej większości przypadków niezbędny okaże się transport jachtu na lawecie odpowiednio do tego przygotowanej lub na specjalnej platformie. Niewiele łodzi i prawdopodobnie żaden jacht nie pozwala na przewożenie w ramach limitów dopuszczonych dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B. Pozwala bowiem ona na ciągnięcie przyczepy o masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg lub cięższej, jeżeli masa całkowita samochodu oraz przyczepy z ładunkiem nie przekroczy 3500 kg. To niewielkie wartości, mając na uwadze wagę samej platformy służącej do przewozu łodzi, a co dopiero biorąc się za transport jednostki pływającej.
Na nieco większy limit pozwala uzyskanie kodu 96, oznaczającego zdanie egzaminu państwowego w zakresie ciągnięcia przyczepy (wówczas DMC zespołu samochód plus przyczepa wzrasta do 4250 kg). Kolejnym krokiem jest uzyskanie prawa jazdy kategorii B+E, dzięki któremu masa całkowita ciągniętej przyczepy może wynosić nawet 3500 kg, ale by tak się stało, niezbędne jest spełnienie dodatkowych wymogów. Po pierwsze – masa całkowita przyczepy nie może przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej ciągnącego jej samochodu (by więc ciągnąć przyczepę o DMC 3,5 tony, musimy mieć samochód o dokładnie takiej DMC). Po drugie – odrębne przepisy dotyczące hamulców najazdowych mówią, że przy ich zastosowaniu DMC samochodu musi wynosić 1,33 DMC ciągniętej przyczepy, co ogranicza jej masę dopuszczalną do 2631 kg. Powyżej tego limitu należałoby zastosować specjalny hamulec, który aktywowałby się z kabiny kierowcy.
Transport dużych jachtów – to jeszcze bardziej skomplikowane
W przypadku większych łodzi i jachtów wymagania prawne dotyczą nie tylko masy własnej, ale przede wszystkim problematyczne są ich wymiary. Według przepisów o ruchu drogowym całkowita szerokość samochodu wraz z ładunkiem powinna wynosić maksymalnie 255 centymetrów, a wysokość 400 cm. Jeśli natomiast sam pojazd mierzy 255 cm, to ładunek przewożony na przyczepie może mieć maksymalnie 3 metry szerokości.
Jeśli zaś chodzi o długość przewożonego ładunku, to nie może ona wystawać poza obrys przyczepy o więcej niż 2 metry. Dla platformy i lawety tył wyznaczany jest w miejscu, gdzie znajduje się tylna belka. Wystająca część (jeśli mowa o odległości przekraczającej 50 cm) musi być oznaczona chorągiewką lub biało-czerwonymi pasami – jeśli ładunek ciągnięty jest przez samochód ciężarowy. Poza elementami odblaskowymi, w okresie pogorszonej widoczności (w czasie ulewy, mgły czy w nocy) konieczne jest również zainstalowanie dodatkowego oświetlenia w postaci czerwonej lampki.
Dopuszczalna masa całkowita auta terenowego
Według przepisów prawnych i przelicznika dmc auta terenowego, w jego przypadku możliwe jest ciagnięcie przyczepy przewyższające jego masę własną o 50%.Wymogiem jest auto terenowe na ramie z napędem 4×4.w takim przypadku przyczepa może mieć dmc 3500 przy aucie którego waga własna nie może być mniejsza niż 2334kg. Dodatkowym warunkiem jest możliwość sterowania hamulcami przyczepy z wnętrza auta, taką możliwość dają tylko największe suwy oraz pickupy produkowane w Usa sprzężone z przyczepami z hamulcami tarczowymi z układem hydraulicznym
Jak przewieźć jacht motorowy – bez problemów
Jeśli właśnie znajdujesz się przed wyzwaniem, jakim jest przewóz łodzi czy jachtu, to być może zastanawiasz się, czy warto zabrać się za to samodzielnie. Wielu kierowców obawia się nie tylko o bezpieczeństwo drogiego skądinąd sprzętu, ale również o coraz wyższe mandaty. O kosztowną wpadkę zatem nietrudno, co skłania coraz więcej posiadaczy łodzi do zainteresowania się naszymi usługami. Wbrew pozorom to wcale nie jest tak kosztowne rozwiązanie.
Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z naszej oferty, to zyskasz gwarancję, że zlecony przewóz zostanie wykonany profesjonalnie i bezpiecznie. Dysponujemy własnymi platformami do przewozu łodzi, którymi możemy transportować jednostki o maksymalnej szerokości do 320 cm. Własne podnośniki, doświadczona załoga i profesjonalne podejście do klienta pozwalają nam podejmować się nawet najtrudniejszych wyzwań. Ceny? Od 2 do 3 złotych za kilometr (plus opłaty za drogi płatne, załadunek i rozładunek i wodowanie), czyli na tyle niewiele, by nie opłacało się narażać łodzi podczas samodzielnego przewozu. Nie ograniczamy się tylko do obszaru Polski, ale usługi świadczymy na całym obszarze EU, na terenie Rosji i Ukrainy. Z pewnością będziemy w stanie zadbać również o Twój jacht!
Najnowsze komentarze