TRANSPORT ŁODZI I JACHTÓW

Lokalizacja

Humańska 8
00-789 Warszawa

BAZA FIRMY

Reymonta 12
05-140 Serock

Godziny otwarcia

Pon – Pt 10:00 – 19:00
Sob – 10:00 – 15:00

Porozmawiajmy

533 301 444

Jak zabezpieczyć łódź/jachtu podczas transportu?

utworzone przez sie 7, 2021Transport łodzi0 komentarzy

Jak zorganizować transport jachtów i łodzi?

 

Jednym z najbardziej kłopotliwych aspektów związanych z posiadaniem łodzi czy jachtu, jest bez wątpienia ich transport. Niezależnie czy zamierzasz pokonywać długi, czy krótki dystans, przygotowania do podróży mogą zająć Ci sporo czasu i okazać się bardziej kłopotliwe niż się pierwotnie wydawało. Jak więc zorganizować transport jachtów i łodzi, by bezpiecznie dojechać do celu?

Transport łodzi – co może pójść nie tak?

Cóż, szczerze mówiąc – niemal wszystko. Nawet najmniejsza łódź będzie wymagać dokładnych przygotowań i starannego zabezpieczenia. Z uwagi na długość sięgającą nawet kilkunastu metrów w przypadku większości jachtów, ich samodzielny transport jest właściwie niemożliwy – chyba, że dysponujesz profesjonalną platformą transportową. Każde niedociągnięcie podczas zabezpieczania i przygotowywania jachtu do drogi może skończyć się bolesnym w skutkach wypadkiem – nie tylko on sam może ulec zniszczeniu, ale również stworzyć zagrożenie dla osób postronnych i innych uczestników ruchu. Oczywiście zaniedbania niekoniecznie muszą się zakończyć kolizją – najczęściej dochodzi do mniejszego lub większego uszkodzenia elementów samej jednostki pływającej, np. drzwiczek, masztów, klap czy okien. Niestety dowiadujemy się o nich najczęściej już po dotarciu do celu, gdy okazuje się, że zamiast do dalszej podróży jednostka nadaje się do naprawy.

Transport jachtu na lawecie – jak się za to zabrać?

Zanim zabierzesz się za transport łodzi, koniecznie musisz ją przygotować do podróży. Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie wszystkich elementów łodzi, które w jej trakcie mogłyby ulec uszkodzeniu. Z wnętrza jachtu należy więc zabrać wszystkie części, które mogą się przemieszczać podczas jazdy – zapobiegnie to uszkodzeniom wykończenia jej wnętrza. Ponadto przemieszczające się ciężkie przedmioty mogą doprowadzić nawet do niestabilności lawety i w konsekwencji do wypadku podczas jazdy.

Kolejnym krokiem będzie zabezpieczenie wszystkich klap, okien i drzwi – tak, aby nie mogły się otwierać i zamykać podczas jazdy, a w konsekwencji ulec uszkodzeniu. Niekiedy trzeba będzie wykorzystać w tym celu taśmę klejącą, ale to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż wymiana szyb czy naprawa uszkodzonych drzwi po dotarciu na miejsce. Jeśli Twój jacht posiada żagle, to niezbędne będzie również ich zwinięcie.

Osoby decydujące się na samodzielny transport jachtów, łodzi czy nawet motorówek powinny mieć na uwadze ich ponadstandardowe wymiary i wagę. W większości przypadków będzie to oznaczało również konieczność posiadania odpowiedniej kategorii prawa jazdy (E), ponieważ masa własna przyczepy i transportowanej łodzi bardzo rzadko nie przekracza 750 kg (punkt graniczny, od którego należy mieć już specjalną kategorię).

By móc bezpiecznie zabrać się za transportowanie łodzi czy jachtów, należy również dysponować odpowiednią przyczepą. Nie może to być po prostu zwyczajna laweta wykorzystywana do przewożenia samochodów czy ładunków ponadgabarytowych, ale musi to być specjalna jednostka przystosowana do transportu łodzi. Dzięki wbudowanym mocowaniom i systemom możliwe będzie przewiezienie jej na nawet duże odległości – bez obaw o odpięcie się z mocowań, upadek czy przechylenie. Samą platformę transportową również należy poddać dokładnemu przeglądowi – nierzadko zawodzą hamulce, instalacja elektryczna odpowiedzialna za działanie świateł (stop, postojowych i obrysowych), a także same mocowania uprzęży okazują się być w nie najlepszym stanie. Zanim zabierzesz swoją łódź w dalszą podróż, warto mieć pewność, że dotrze na miejsce bezpiecznie i w nienagannym stanie.

Dlaczego transport łodzi motorowych i jachtów z firmą transportową ma sens?

My Polacy wszystko lubimy robić sami i oszczędzać, kiedy tylko jest to możliwe. Nie zawsze jednak jest to najlepsze rozwiązanie. W przypadku samodzielnego przewożenia jachtów czy różnych rodzajów łodzi może okazać się to niebezpieczne i narazić na szwank samą łódź, jak i bezpieczeństwo – nasze i osób postronnych. Szczególnie jeśli nie posiadasz profesjonalnej platformy i chciałbyś improwizować, wykorzystując to, co akurat jest dostępne. Łódź, jacht czy motorówka są zdecydowanie zbyt drogie, by narażać je na poważne uszkodzenia na skutek nieprawidłowego transportu.

jeśli nadal nie masz możliwości lub nie wiesz jak zabezpieczyć swoją łódź lub jacht t trakcie transportowania pamiętaj że zlecając transport swojej jednostki pływającej specjalistom – np. nam – zyskujesz pewność, że będzie ona właściwie transportowana i zabezpieczona, dzięki czemu dotrze na miejsce w nienagannym stanie. Nie musisz przejmować się posiadaniem odpowiedniej platformy i prawa jazdy, umożliwiającego ciągnięcie przyczepy ważącej ponad 750 kg. Nie będzie obchodziło Cię zabezpieczenie, umocowanie i opróżnienie przewożonego jachtu. Po prostu zlecasz transport, wskazujesz miejsce i czekasz na dowiezienie łodzi. Każdy przewóz jest ubezpieczony, a oferowane przez nas ceny są na tyle atrakcyjne, że samodzielne przewożenie łodzi nie będzie dla Ciebie już więcej opcją wartą rozważenia. Dysponujemy wszelkim niezbędnym sprzętem (podnośnikam i przyczepami podłodzowymi), by zapewnić Ci bezpieczny transport łodzi w niemal dowolne miejsce.

Wszystkich zainteresowanych profesjonalną usługą transportu łodzi lub jachtu zapraszamy do kontaktu.